wz

MENU

Home
Profil
Články
Seznam hudby
Výsledky
Plán sezóny

Prostor pro Vás
Wallpapery
Fotogalerie

Fan-club
Odkazy
GuestBook

Audio/video
Jak stahovat?

PočítadloBanner

Logo těchto stránek

Forum - Brian Joubert


Umění čtverného skoku

 

Překlad: Keyla
 

Umění, věda, ohebnost a síla to jsou slova nejčastěji používána k popsání Falcons. Jsou to také komponenty jednoho z nejtěžších prvků krasobruslení, čtverného skoku. Čtverák je perfektní mix rychlosti, výšky, rotace a kontroly.
 

Příliš mnoho jednoho nebo přilis málo druhého a skok skončí-většinou dramaticky-tvrdým dopadem na led. Přestože je krasobruslení uznávané pro svou éterickou krásu a artistiku, mnoho příležitostních diváků přehlíží požadovanou atletickou dovednost, která je třeba k úspěchu. Bruslaři mohou dosáhnout rychlosti až 7 otáček za sekundu. To odpovídá 420otáčkám za minutu, což odpovída rychlosti některých automobilů. Ti nejlepší dokáží vyskočit do výšky 80cm, dost vysoko na to, aby skórovali při basketbalu.
 

Sportovci a komentátoři ocenili obtížnost čtverného skoku a v roce 2003 čtverný skok získal 6. místo v anketě 10 nejtěžších aktu ve sportu. Pro srovnání, Tour de France skončila 8., kdy nikdo menší než legendární L.Armstrong, smekl klobouk před těmi, kdo čtverák skočí.
 

V kategorii žen se čistý čtverný skok podařilo předvést zatím jen jednou. U mužů se čtverák stal nejkritičtějším elementem, prvkem, který odděluje vítěze od rádoby medailistů. Bez čtveráku se na OH dostat můžeš, ale vyhrát ne. Jedním z hlavních kandidátů na olympijské zlato je Francouz B. Joubert, jeden z mistrů čtveráku. 21-letý bruslař strávil většinu svého života trénováním, kvůli jedinému-zapsat se do historie jako první olympijský vítěz z Francie. K tomu, aby zlepšil svůj projev, techniku skoku, se Joubert odhodlal k ráznému činu.
 

Požádal o pomoc svůj idol, úřadujícího olympijského šampióna Alexeje Yagudina. Ve svých 25 letech,sám 4nas. mistr světa, je nejmladším trenérem ve svém oboru, a pokud Joubert vyhraje OH2006, Yagudin se zapíše do historie jako první úřadující olympijský šampión, kterému se podařilo obhájit zlato v roli trenéra. "Čtverák je k vítězství nutný,"říká Yagudin, "a Brian bez problémů zvládá tři čtverné skoky. Ovšem čtverák je zrádný. Všichni špičkoví bruslaři v pohodě zvládají všechny trojité skoky, ale schopnost přidat čtvrtou otáčku přichází a zase odchází-je to ošidné-potom jde hlavně o válku nervů."
 

D.King, odbornice na biochemii, říká, ze čtverák je více než záludný. - je to "stačí špatně mrknout a neprojde ti to" manévr. "Čtyři rotace jsou dokončeny ve velmi malém okamžiku -jde jen o 0.5-0.7sekundy,"říká King. Při popisu nejdůležitějších faktorů, které se podílejí na úspěšném skoku, King řekla: "Nejdůležitější je optimálně zkombinovat výšku s rotací. Pokud se soustředíte jen na výšku, rotace jde do háje. je to velmi křehká rovnováha."
 

Během rotace jsou končetiny vystavěny neuvěřitelnému nátlaku. Bruslaři musí být schopni držet ruce a nohy co nejtěsněji u těla." Ovšem stejně jako u řízení letadel, nejkomplikovanější je přistání. Několik desítek bruslařů je schopno odrazu a rotace, problém je udržet se na několikamilimetrové ocelové brusli, na kluzkém ledě.
 

"Musí mít sílu a kontrolu nad brusli a snížit své tělo během přistáni,"říká King "Jinak jdou dolů."
 

Hledajíc způsob jak snížit množství zranění, která bruslaři trpí následkem opakování skoku na nemilosrdné ledové ploše, vědci z Uni of Delaware vyrobili brusli, ve které kotníky bruslařů jsou vystaveny menší zátěži po doskoku na led.

"Současná brusle je tvarovaná tak,ze kotník je v botě uvězněn. To nutí bruslaře přistát na celou plochu nohy, což často vede k vyvrtnutí kotníku."říká J.Richards, ředitel Univerzity. S novým designem, může bruslař přistát s patou relativně vysoko, což vede k tomu, ze fáze doskoku je delší a tím pádem je na kolena, kyčle i páteř vyvinut menší tlak,"říká Richars. "Během této kraťoučké doby je zátěž na kolena, kyčle a páteř až 10násobek tělesné váhy. Tuto enormní zátěž tak můžeme snížit až o20-30% a to už je obrovsky rozdíl. Testy naznačují, že nově tvarovaná brusle muže zlepšit bruslařovu schopnost skákat. V každém případě, pro bruslaře je to vynikající zpráva a jistě se zanedlouho dočkáme i pokusu o "paterak".
 

Joubert a jeho soupeři si pravděpodobně vystačí se čtveráky, protože jak Yagudin říká, "právě teď nechceme hazardovat riskovat, možná později, po OH."
 

Pokud jde o OH 2010 ve Vancouver, Joubet říká"Je možné, že se některý z bruslaru pokusí zapsat do historie skokem s 5otackami. Ale prozatím,"sebevedomě se usměje, "čtverák je král skoků." A ten může atlety jako je Joubert dovést až k vytouženému zlatu.
 

Závěrem, každý skok má 3 části - nájezd, odraz a let. Nájezd začíná tříčtvrteční otáčkou a konči zabořením špičky brusle do ledu, následuje odraz, letová fáze začíná odrazem a končí doskokem na led.
 

U.S. OLYMPIC COMMITTEE

Zdroj: Blog.lide/M.ikko/

Desing by Cominick
Webmaster:
Cominick
e-mail: webmaster@brian-joubert.wz.cz